FAQ

ORGANIZACYJNE

Co to jest Orkon?

Orkon to konwent miłośników fantastyki, na którym główną atrakcją są larpy terenowe. Orkon odbywa się w lipcu, w Łutowcu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy mają do dyspozycji pole namiotowe z sanitariatami, prysznicami, dostępem do prądu i miejscem ogniskowym. Larpy orkonowe odbywają się na okolicznym terenie lasów, łąk i skałek.

Ile to kosztuje?

Wszystkie koszta możecie znaleźć pod Akredytacja

Gdzie odbywa się Orkon?

Orkon odbywa się w Łutowcu. Dokładną lokalizację i dojazd znajdziecie w zakładce Lokalizacja i Dojazd

Gdzie jest ten enigmatyczny Łutowiec i jak do niego dotrzeć?

Łutowiec 50⁰37’35”N, 19⁰26’59″E. Łutowiec leży w gminie Niegowa, 5 km od miejscowości Niegowa.

Dojazd komunikacją publiczną do Myszkowa (PKP) i dalej autobusem do Łutowca lub Mirowa.

Dojazd samochodem – kieruj się nawigacją. W skrócie: dojedź do Częstochowy -> kieruj się na Myszków -> kieruj się na Żarki lub Niegową -> kieruj się na Łutowiec. Szkoła, na terenie której odbywa się Orkon, zlokalizowana jest pod adresem Łutowiec 9. 

Warszawa-Łutowiec – 252 km, Wrocław-Łutowiec – 248 km, Katowice-Łutowiec – 61 km, Częstochowa-Łutowiec – 42 km, Kraków-Łutowiec – 89 km, Poznań-Łutowiec – 375 km, Bydgoszcz-Łutowiec – 374 km, Gdańsk-Łutowiec – 482 km, Giżycko-Łutowiec -529 km, Londyn-Łutowiec – 1607 km.

Da się tam jakoś umyć?

Oczywiście! Zapewniamy polowe kabiny prysznicowe z ciepłą wodą oraz polowe umywalki.

Dzięki uprzejmości szkoły można korzystać również ze szkolnych pryszniców i toalet. Jednak uczulamy na fakt, że nie są one zależne od organizacji Orkonu i mogą być czasowo niedostępne.

Pamiętajcie, że czystość – zarówno w polowych sanitariatach, jak i w szkolnych – zależy od nas!

Czy można pojechać jako jakiś rodzaj helpera i dostać zniżkę? (gremliny)

Tak, można zgłosić się do bycia gremlinem (orkonowy rodzaj gżdacza) i dostać zniżkę akredytacyjną. Uwaga – zniżka rozliczana jest po Orkonie, w zależności od zaangażowania w pracę na konwencie.

Więcej informacji i zapisy TUTAJ 

Jak wygląda sprawa z jedzeniem – czy wszystko we własnym zakresie?

Uczestnicy zapewniają sobie wyżywienie we własnym zakresie. Na miejscu dostępna jest gastronomia, można również zaopatrzyć się w turystyczne kuchenki i gotować samodzielnie, można gotować na ognisku. Na polu namiotowym dostępny jest dystrybutor z gorącą wodą, dlatego prosimy o nieprzywożenie własnych urządzeń tego typu. 

Granice wiekowe?

Uczestnikiem Orkonu może być osoba pełnoletnia, legitymująca się dokumentem potwierdzającym ukończenie 18. roku życia lub osoba, która ukończyła 15. rok życia i przebywa na terenie konwentu pod opieką wyznaczonego przez rodziców lub prawnych opiekunów pełnoletniego opiekuna oraz przedstawi oświadczenie rodziców lub prawnych opiekunów, zezwalające jej na udział w Orkonie. Dzieci do 15. roku życia mogą uczestniczyć w Orkonie tylko pod opieką rodziców/opiekunów prawnych i brać udział tylko w tych wydarzeniach, których organizatorzy wyrażą na to zgodę.

Czy można przyjechać z dziećmi?


Tak. Dzieci do 15. roku życia nie są pełnoprawnymi uczestnikami konwentu, przez cały czas jego trwania odpowiedzialni są za nie rodzice/opiekunowie prawni. Mogą one brać udział w larpach za pozwoleniem ich organizatorów.


Czy dziecku wykupuję akredytację?

Dzieci do 10. roku życia zwolnione są z opłat. Dzieci w wieku 10-15 lat opłacają akredytację w wysokości połowy kwoty przedpłatowej.  

Czy są alternatywne formy noclegów (nie namiot)?

Można wykupić nocleg w pobliskich agroturystykach w Łutowcu lub Mirowie oraz w szkole za dodatkową opłatą. Wszystkie informacje o noclegu można znaleźć TUTAJ

Czy są wyznaczone jakieś strefy noclegowe na polu namiotowym (zwłaszcza biorąc pod uwagę przyjazd z dziećmi – np. ekipa rodziców razem by sobie pomagać i ewentualnie miejsce cichsze/spokojniejsze)?

Nie ma wyznaczonych stref, ale jeśli zostanie nam zgłoszony akces, zorganizujemy strefę dla rodziców z dziećmi, jak najdalej od centrum rozrywkowego, a tym samym od hałasu.

Czy na Orkon mogę przyjechać z psem?

Tak, możesz wziąć ze sobą na Orkon swojego psa. Wiemy, że jesteś odpowiedzialnym opiekunem czworonoga, jednak chcemy przypomnieć kilka zasad: pies musi przebywać z właścicielem, nie można puszczać psa “luzem” na polu namiotowym ani w czasie larpów i w lesie – wg przepisów prawa, pies musi mieć zapewnioną wodę, schronienie przed słońcem i opiekę przez cały czas konwentu.
Część osób boi się psów. Uszanuj to i nie podchodź z psem do takich orkonowiczów.

Co zabrać na Orkon?

Niezbędnik orkonowy to (wg nas):

Do kogo zgłaszać się z problemami/pytaniami/uwagami?

Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne – do organizatorów konwentu. Zazwyczaj można poznać ich po zaaferowanym wzroku i braku czasu na wszystko, a spotkać w okolicach stanowiska akredytacji. Wizerunki i telefon do organizatorów umieszczone są na tablicy ogłoszeń.


Jeśli chodzi o sprawy larpowe – do organizatorów konkretnych larpów. 

LARPY

Co to jest larp?

LARP (ang. live action role-playing) – aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru. Akcja larpa może być osadzona zarówno w świecie rzeczywistym, jak i fikcyjnym (wikipedia).

Gdzie odbywają się larpy?

Larpy odbywają się na terenie lasu, skałek i łąk w okolicy obozu. Wybudowane są tam dwie stałe lokacje, które staramy się z roku na rok ulepszać dla wygody grających. Organizator każdego larpa wskaże jego uczestnikom konkretny obszar terenu, na którym larp się odbywa.

Czy sobie poradzę, jeśli nigdy nie grałem w larpy?

Wystarczy odrobina wyobraźni i chęć, by wczuć się w postać i świat kreowany przez twórców larpa. Granie w larpy nie jest takie trudne, na pewno sobie poradzisz, jeśli potrzebujesz wskazówek – zgłoś się do nas.

Gdzie i jak zapisać się na larpy?

Na larpy można zapisać się poprzez ich wydarzenia na FB, mailowo lub na samym Orkonie. Informacje o tegorocznych Larpach wraz z linkiem do wydarzenia znajdziecie TUTAJ

Czy larpy są płatne?

Larpy na Orkonie są bezpłatne (obowiązuje opłacenie akredytacji na konwent), w niektórych przypadkach organizatorzy larpów zbierają kilku-kilkunastozłotowe składki na jedzenie czy inne gadżety, które są niezbędne w czasie larpa. Ewentualne opłaty zostają ogłoszone przez ich organizatorów przed konwentem. 

Chciałbym_chciałabym zrobić larpa, jak sie do tego zabrać?

Zapraszamy do naszego konkursu na larpy na Orkonie, ogłaszanego corocznie jesienią.

Czy są jakieś larpy dla „nowych"?

Co rok organizowana jest na Orkonie „Gra dla Misiów” – larp, na którym nowe na Orkonie osoby mogą poznać świat orkonowy i podstawy larpowania.

Co, jeśli mam niewiele strojów?

Na miejscu można pożyczyć elementy strojów od innych uczestników, część dodatków można zrobić u zaprzyjaźnionych rzemieślników, wystawiających stoiska na Orkonie. Niestety, nie mamy orkonowej wypożyczalni strojów, ale w potrzebie na pewno coś znajdziemy. Od pewnego czasu na Orkonie odbywają się również aukcje rzeczy okołolarpowych – dostarczanych przez uczestników i sponsorów konwentu – na której można zaopatrzyć się w sprzęty i stroje, a z których dochód przeznaczony jest na rozwój konwentu. 

Jaka broń jest dopuszczana?

Dopuszczana jest broń bezpieczna lateksowa kupna oraz broń bezpieczna robiona własnoręcznie – każdy larp ma własne zasady dopuszczania broni, dlatego też broń robiona własnoręcznie musi przejść atest organizatorów larpa. Informacje dotyczące dopuszczenia broni na poszczególne larpy dostępna jest u ich organizatorów.

Na larpy nie można wnosić broni ostrej, nawet w charakterze rekwizytu.

Biorę udział w GG (Grze Głównej). Na ile wcześniej trzeba przyjechać?

Najlepiej byłoby choć dzień wcześniej, żeby przedyskutować ostatnie rzeczy dotyczące postaci z twórcami GG, rozpisać postać i przygotować się do gry.

O której zaczyna się i kończy GG?

Zaczyna się zazwyczaj około 11.00 i trwa do 19. Zależnie od warunków pogodowych, godziny mogą się zmienić.

Co, jeśli z jakichś powodów, będę musiał_a opuścić grę?

Jeśli schodzisz z terenu na chwilę, po prostu zejdź i wróć w odpowiednim momencie. Jeśli zdarzy się, że musisz wyjechać w trakcie Gry Głównej lub innego długiego larpa, daj znać Duchowi Opiekuńczemu lub twórcom larpa, że zaistniała taka sytuacja. Postacie są zazwyczaj jakoś połączone, dlatego organizatorzy będą musieli zapewne wprowadzić jakieś zmiany w scenariuszu, żeby twoje zniknięcie nie wydawało się dziwne w świecie gry.

Mam grać z dzieckiem. Czy mam z tego powodu jakieś specjalne przywileje/ograniczenia?

Jeśli chcesz grać z dzieckiem na larpie, musisz dostać pozwolenie na to od organizatorów larpa. Weź pod uwagę, że część larpów nie nadaje się na grę z dziećmi (gra w nocy, gra poruszająca nieodpowiednie dla dzieci treści).

Jeśli organizator larpa wyrazi zgodę na grę z dzieckiem, pamiętaj, że to ty jesteś odpowiedzialna_y za swoją latorośl. Pozostali gracze będą uważali na dzieci i nie atakowali ich, jednak jeśli zaprowadzisz dziecko w wir walki, mogą go nie zauważyć i np. nadepnąć, cofając się, bądź niecelowo uderzyć bronią, biorąc zamach. Gracze nie będą również wchodzić w interakcje z dziećmi typu walka, magia, kradzież, przesłuchanie, a od ciebie, jako rodzica, oczekujemy uczciwości i np. nie chowania ważnych dokumentów w beciku dziecka, gdzie graczom nie przyjdzie do głowy zajrzeć, ponieważ – jak wspomnieliśmy – dziecko nie jest pełnoprawnym uczestnikiem gry.

Nie mam pomysłu na strój na GG – czym/gdzie się inspirować?

Zapraszamy do Galerii zdjęć orkonowych. Stroje medieval-fantasy to mniej więcej ten klimat, w którym się poruszamy na GG.
Dokładną modę odpowiednią danej krainie znajdziecie w zakładce Świat Orkonowy po wybraniu interesującej nas krainy.

Jakie odstępstwa od klimatu strojów są dopuszczalne u dzieci?

Wszystkie, jakie są niezbędne, żeby dziecku było wygodnie. Prosimy tylko o to, żeby dziecko miało choćby pelerynę/koszulę/tunikę, a nie współczesną koszulkę, żeby nie wybijało innych graczy z klimatu gry.

Kim są Duszki Opiekuńcze i jak je rozpoznać?

Duszki Opiekuńcze są pewnego rodzaju Mistrzami Gry, arbitrami na terenie gry, osobami znającymi scenariusz, do których można się zgłosić przy różnego rodzaju wątpliwościach związanych z kwestiami mechanicznymi czy scenariuszowymi. Nie podpowiedzą, jak rozwiązać zadanie, ale ocenią czy eliksir zadziałał, rozstrzygną duże walki, można je zapytać o drogę, zgłosić niepokojące zachowania graczy etc.

Jak je rozpoznać – zazwyczaj mają na sobie charakterystyczny element stroju. Każdy larp przed rozpoczęciem przedstawi swoje Duchy Opiekuńcze i powie, jak można je rozpoznać.

Poza tym charakteryzują się często wielką ilością papierów, rozbieganym wzrokiem i staraniem się, by widzieć wszystko, samemu będąc jak najmniej rzucającym się w oczy.

Jak znaleźć organizatorów konkretnego larpa?

Organizatorzy larpów są przedstawiani na początku Orkonu. Zdjęcia organizatorów są umieszczone również na tablicy ogłoszeń na dzień przed i w dniu larpa. Jeśli potrzebujesz znaleźć organizatora larpa wcześniej – zapytaj organizatorów konwentu.

SPOŁECZEŃSTWO

Jadę sam/sama, nie wiem czy sie tam odnajdę?

Nie jesteś pierwszy_a :) Zapraszamy do nas, atmosfera konwentu sprzyja zawieraniu nowych znajomości. Jeśli będziesz miał_a jakieś problemy, zgłoś się do jednego z organizatorów, który dołoży wszelkich starań, żeby pomóc.

Kto to jest Misiek?

Misiek, Miś – to potoczne określenie na nowych orkonowiczów, które weszło na stałe do słownika orkonowego. Próbowaliśmy z niego zrezygnować w 2015 roku, ale Misie się nie zgodziły.

Czy bycie Miśkiem = kocenie?

Absolutnie nie! Jeśli zdarzy się taki przypadek, zgłoś go do organizatorów.

Bycie Misiem to same przywileje – gra tylko dla Misiów, wspieranie przez bardziej doświadczonych orkonowiczów w szukaniu strojów, drużyn i ekip ogniskowych, pomaganie w razie potrzeby. Pomagamy wszystkim, ale wiadomo, że jeśli jesteś pierwszy raz, to wskazanie ci drogi do lokacji jest dla wszystkich oczywistą oczywistością.

Do kogo mogę się zwrócić jeśli samodzielne postawienie namiotu mnie przerośnie?

Do Gremlinów (helperów), a tak naprawdę do każdego w zasięgu wzroku – ludzie naprawdę na Orkonie chętnie sobie pomagają.

Do kogo się zgłosić, kiedy naprawdę nie czuję się bezpiecznie? 

Jeśli spotkacie się z molestowaniem w dowolnej formie lub działaniami  wykraczającymi poza przyjęte normy, powinniście jak najszybciej zgłosić to organizatorowi. Organizatorzy są dla Was dostępni przez całą dobę. Możecie zwrócić się również do dowolnego napotkanego na terenie wolontariusza (gremlina, ochrony) – z pewnością pomoże lub skontaktuje Was z odpowiednim orgiem.

Jako organizatorzy czujemy się odpowiedzialni tak za wasze dobro, jak i za przestrzeganie prawa na obszarze przez nas administrowanym.

Na terenie Orkonu przebywają wyznaczone osoby zaufania, do których w każdej chwili można zwrócić się o pomoc czy pośrednictwo. Są oni zobowiązani do zachowania waszych spraw w poufności oraz potraktowania waszych problemów z należytą uwagą i zrozumieniem. Ich wizerunki i numery telefonów umieszczone są na tablicy ogłoszeń.


Jak zostać członkiem Stowarzyszenia Orkon?

Jeśli ktoś chce przystąpić do stowarzyszenia powinien złożyć osobiście (na Orkonie) lub elektronicznie (na adres organizacja@orkon.org) podanie, zawierające imię, nazwisko, adres, numer dokumentu/pesel, oświadczenie o chęci dołączenia do stowarzyszenia, informację o zapoznaniu się ze statutem, nazwiska dwóch członków stowarzyszenia popierających kandydaturę. Kandydatury rozpatrywane są na najbliższym walnym zgromadzeniu.


Co to jest Konklawe?

Konklawe to zwyczajowa nazwa walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia (dziś – a kiedyś zebrania byłych organizatorów i innych osób zaangażowanych w tworzenie Orkonu) na którym wybierany jest organizator kolejnego Orkonu.